Domena dla sklepu internetowego

  • przez

Dobór domeny dla sklepu internetowego

Jest to pierwsze pytanie jakie powinien sobie zadać przedsiębiorca, który chce otworzyć sklep internetowy.

Domena może występować jako Brandowa tzn. jest powiązana z marką lub nazwą Twojej firmy lub zawierająca słowa kluczowe w nazwie np. tanie-buty.pl. Pierwsze rozwiązanie pozwoli Ci zachować branding firmy już w samej domenie natomiast drugie rozwiązanie pozwoli Ci ukierunkować wyszukiwanie pod tą konkretną frazę.

W drugim wypadku jeżeli sprzedajemy tylko buty będzie to idealne rozwiązanie jednak jeżeli w niedalekiej przyszłości będziesz planować rozwój sklepu internetowego o nowy asortyment to warto się zastanowić czy nie lepiej wymyślić innej nazwy domeny, ponieważ przy asortymencie z koszulami nazwa domeny tanie-buty.pl będzie kolidować z asortymentem, który dopiero co dodaliśmy.

Zasady domeny przyjaznej dla klienta

  1. Krótka nazwa domeny
  2. Domena łatwa do zapamiętania
  3. Domena nie powinna zawierać Polskich znaków

Jaki sufiks domeny wybrać?

Na początku istnienia Internetu w standardach sieci zapisały się sufiksy PL, COM, COM.PL, ORD, INFO czy EDU. Istnieją rozszerzenia generyczne jak SHOP, TECH, CAT, BIO. Oczywiście to do nas należy decyzja jaki prefiks wybierzemy jednak warto uwzględnić te z których klienci najczęściej korzystają, więc wybór powinien zazwyczaj padać na sufiks .PL ponieważ jest łatwy do zapamiętania oraz wykorzystywany najczęściej w Polsce.